Jak usunąć zapach stęchlizny z pomieszczenia?
Nieprzyjemny zapach w mieszkaniu – stęchlizny lub spalenizny – może być trudny do zwalczenia. Nie pomogą go wyeliminować świece zapachowe czy odświeżacze powietrza, dopóki nie zdiagnozuje się przyczyn. Czasami wystarczy dłuższe wietrzenie lub gruntowne porządki, ale w wielu przypadkach może pomóc dopiero zwalczenie nadmiernej wilgoci w pomieszczeniach, co może być możliwe jedynie w przypadku naprawy wentylacji. Jak znaleźć przyczynę i jak usunąć zapach stęchlizny z pomieszczenia?
Zapach stęchlizny i spalenizny w domu – skąd się biorą
W nieodnowionych kamienicach czy budynkach z czasów PRL-u najczęstszym problemem jest woń stęchlizny. Najczęściej powstaje on na skutek złej wentylacji pomieszczeń, a także utrzymywania ich w niedostatecznej czystości. Systemy wentylacyjne w starym budownictwie opierały się najczęściej na wentylacji grawitacyjnej, a do utrzymania jej skuteczności niezbędne jest częste otwieranie okien. Wystarczy więc, że tego typu lokal długo stoi pusty, a dodatkowo nie był przez lata sprzątany! Ale zapach stęchlizny w mieszkaniu może mieć swoje źródło również w pleśni bytującej w wilgotnych miejscach. Wydobywa się też z farb na ścianach, a nawet z wnętrza starych mebli, zwłaszcza jeśli były rzadko używane. Nieprzyjemna woń stęchlizny może jednak powstawać również w nowych mieszkaniach i domach. Przyczyna zaduchu może być prozaiczna, może być nią zapchany odpływ w umywalce, pełen kosz na śmieci czy wymagająca wymiany kocia kuweta. Nawet gdy wyjeżdżamy na urlop i okna przez ten czas pozostają zamknięte, może się pojawić nieprzyjemny zaduch we wnętrzu. Zapach spalenizny w domu może być również dokuczliwy, wystarczy przypalony obiad w kuchni, w której nie działa kuchenny wyciąg lub po spaleniu potrawy mieszkanie zostało niedostatecznie przewietrzone. Mało oczywistym źródłem przykrej woni przypominającej zapach spalenizny mogą być nawet brudne lampy i żarówki. Po długim wielogodzinnym prasowaniu możemy odczuwać lekki zapach stęchlizny i spalenizny zarazem.
Jak usunąć nieprzyjemny zapach stęchlizny pochodzący z nadmiernej wilgoci
Wilgoć to jedna z częstszych przyczyn powstawania zapachu stęchlizny w domu. Pojawia się na skutek zalanych ścian lub podłóg, niewystarczającej wentylacji w pomieszczeniu, wycieków z rur lub nieszczelności w instalacjach, długotrwałego zamknięcia pomieszczenia bez dostępu do świeżego powietrza, pleśni i grzybów rozwijających się na wilgotnych powierzchniach. Walka z niechcianym zapachem to nie tylko usunięcie samej woni, ale również zidentyfikowanie i wyeliminowanie źródła wilgoci. Trzeba więc sprawdzić, czy w mieszkaniu nie ma wycieków, nieszczelnych rur, przeciekających dachów lub kondensacji pary wodnej na ścianach i oknach. Konieczne będzie usunięcie problemu przez naprawę instalacji lub jej uszczelnienie. Jeżeli wilgoć pojawia się na skutek złej wentylacji, trzeba zadbać o regularne wietrzenie pomieszczeń lub zainstalowanie bardziej sprawnego systemu wentylującego. Kolejny krok to osuszanie pomieszczenia. Oprócz wietrzenia w ciepłe dni i usprawnienia działania kaloryferów czasami trzeba sięgnąć po osuszacz powietrza, czyli urządzenie, które w sposób mechaniczny skutecznie zbierają wilgoć z powietrza. Koniecznie też trzeba przejrzeć kąty pomieszczeń, za meblami czy w okolicach rur, sprawdzając czy nie zgromadziły się w nich pleśń i grzyby, a jeśli stwierdzimy ich obecność, jak najszybsze ich usunięcie za pomocą specjalistycznych środków do usuwania pleśni i grzybów, które często są skuteczniejsze niż domowe sposoby. Pamiętajmy, że pleśń z czasem może wracać, zwłaszcza jeśli wilgoć w pomieszczeniu nie będzie skutecznie zredukowana. Ważne są też regularne kontrole oraz dbanie o odpowiednią wentylację. Kiedy już zneutralizujemy źródło wilgoci i usuniemy pleśń, można przejść do oczyszczenia powietrza. Można zastosować w tym celu zarówno naturalne metody oczyszczania powietrza takie jak soda oczyszczona, którą rozsypujemy na dywanach, kanapach lub w szafkach, a następnie odkurzamy po kilku godzinach. Sprawdzi się też ocet, który wystarczy rozpylić w pomieszczeniu lub zostawić otwarty pojemnik z octem, aby powoli pochłaniał stęchliznę. Również rozłożenie skórki cytryny, pomarańczy lub świeżych ziół, takich jak mięta czy lawenda, może okazać się pomocne w odświeżeniu zapachu wnętrza. Można jednak też sięgnąć po profesjonalne środki takie jak neutralizatory zapachów, które zapewniają skuteczne oczyszczenie powietrza i długotrwały efekt lub zamontować filtry powietrza, które są pomocne nie tylko w stałym oczyszczaniu powietrza, ale też utrzymaniu tego stanu. Warto również zwrócić wykorzystać naturalne odświeżacze, takie jak świece zapachowe czy dyfuzory olejków eterycznych.
Jak pozbyć się zapachu starego domu?
Stare mieszkanie lub dom mogą mieć zapach stęchlizny, nawet jeśli nie są zawilgocone. Pierwszym krokiem, by go usunąć powinno być bardzo dokładne wywietrzenie wszystkich pomieszczeń i gruntowne porządki. Farba na ścianach chłonie zapachy, więc mogą wymagać one umycia mieszanką wody i octu. Jeśli to nie pomoże, wszystkie pokoje należy odmalować. Wszystkie podłogi, drzwi oraz meble również trzeba wyszorować, używając wody z dodatkiem octu. Konieczne też trzeba wyrzucić lub wyprać stare tkaniny, zasłony, obrusy, dywany. W meblach wypoczynkowych brzydkie zapachy wydobywają się też z głębszych warstw obicia, oprócz wyprania tapicerki, można spróbować zadziałać neutralizatorem zapachów do kanapy. W utrzymaniu efektów pomogą wazony wypełnione świeżymi kwiatami, neutralizatory zapachu stęchlizny i odświeżacze rozstawione w różnych pomieszczeniach. Skuteczne są bambusowe patyczki nasączone olejkiem eterycznym.
Co robić, by na zapach stęchlizny w mieszkaniu nie powrócił
Aby zapach stęchlizny wyeliminować raz na zawsze, konieczne jest stałe dbanie o czystość w pomieszczeniu. Wilgoć może gromadzić się w różnych miejscach, dlatego ważne jest, aby regularnie kontrolować stan ścian, sufitów, mebli i innych powierzchni. Zapobiec ponownemu pojawieniu się zapachu stęchlizny może regularne wietrzenie, również tych, które są rzadziej używane. Częste otwieranie okien pozwala na wymianę powietrza i redukcję wilgotności. Konieczn jest też czyszczenie klimatyzacji i wentylacji, ponieważ w systemach klimatyzacyjnych i wentylacyjnych może gromadzić się kurz i wilgoć, które sprzyjają rozwojowi pleśni.
Kolejne zalecenie to unikanie gromadzenia wilgoci – w tym celu starajmy się unikać suszenia prania wewnątrz pomieszczeń, a jeśli to konieczne, używajmy osuszaczy, pochłaniaczy wilgoci lub wietrzmy pomieszczenia jak najczęściej, nawet zimą.
Jak usunąć zapach spalenizny z mieszkania
By nie dokuczał nam zapach spalenizny, wyposaży kuchnię w dobry okap. Model wyposażony w filtry węglowe w kilka minut poradzi sobie z wonią przypalonego jedzenia. Usuwanie zapachów przyspieszy otwarcie kuchennego okna i natychmiastowe posprzątanie plam z tłuszczu oraz resztek. Można też doraźnie wykorzystać różne domowe sposoby. Jednym z nich jest napełnianie wnętrza naparem np. z wody zagotowanej z dodatkiem kilku plastrów cytryny, goździków, laski cynamonu i gałązki rozmarynu. Pozostawmy tę mieszaninę na małym ogniu przez kilka godzin, a mieszkanie w krótkim czasie wypełni się przyjemną wonią ziół. Podobny efekt uzyskamy, gotując kilka plastrów cytryny w wodzie z octem. Spalenizna wnika też w tkaniny, dlatego koniecznie trzeba wyprać zasłony, obrusy, poduszki na krzesła. Warto wiedzieć, że ocet i soda oczyszczona działają na zapachy kuchenne działają równie dobrze, jak profesjonalne preparaty. Mieszanką możesz umyć blaty, kuchenkę, okap, piekarnik i ściany. Jeśli korzystamy z pochłaniacz zapachów w lodówce i okolicy kosza na śmieci, pamiętaj, że wymagają one regularnego mycia.